Asr suresinin okunuşu ve anlamı nedir? Asr suresinin faziletleri ve önemi nedir?

Asr suresi Kur’an-ı Kerim’in kısa ama en büyük anlamlara sahip olan surelerinden biridir. Asr suresi adını birinci ayette geçen zaman, çağ, ikindi vakti gibi anlamlara gelen Asr kelimesinden almıştır. Asr bir zaman dilimidir ve Kur’an-ı Kerim’in bütün ilimlerini içerisine alan mukaddes bir suredir. Asr suresinin meali nedir? Asr suresinin faziletleri ve önemi nelerdir?
Asr suresinin okunuşu ve anlamı nedir? Asr suresinin faziletleri ve önemi nedir?

Asr Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 103. suresidir. 3 ayetten oluşur.

Asr suresi, Mekke’de nazil olmuştur. Asr suresi adını birinci ayette geçen zaman, çağ, ikindi vakti gibi anlamlara gelen Asr kelimesinden almıştır. Surede genel olarak insanın içinde bulunduğu ziyandan bahsedilerek, iman ve amelin kurtuluş için şart olduğundan ve hak ile sabrın tavsiye edilmesinden bahsedilmektedir.

Allah’u Teala, Asr suresinde insan ömrünün bittiği zamana ve bu süre içinde Allah’ın kudretini ve hikmetini bizlere anlatıp bunların önemine işaret eden ibretlere yemin ederek, dört güzel özelliğe sahip olan insanların dışındaki herkesin ziyanda ve hüsranda olduğunu anlatır. İnsanın sahip olarak feraha erebileceği bu dört özellikler; iman, iyi amel, hakkı tavsiye ve sabırdır. Bu özellikler dinin temelini oluşturmaktadır.

Asr Suresinin Kur’an-ı Kerim’de ki büyük önemini anlatabilmek adına İmam-ı Şafi Hazretleri;

“Kur’ân-ı kerîmde başka hiçbir sûre nâzil olmasaydı, şu pek kısa olan Asr sûresi bile, insanların dünya ve âhiret saadetlerini te’mine yeterdi. Bu sûre, Kur’ân- ı kerîmin bütün ilimlerini içine alır.” şeklinde buyurmuştur.

ASR SURESİ OKUNUŞU

asr suresi

Bismillahirrahmanirrahim

1- Vel asr
2- İnnel insane le fi husr
3- İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr

ASR SURESİNİN TÜRKÇE MEALİ

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

1- Asra yemin olsun ki,
2- İnsan mutlaka ziyandadır.
3- Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.

ASR SURESİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Kim Asr suresini okursa, Allahü Teala onun günahlarını affeder, hakkı ve sabrı tavsiye edenlerden olur.”(1)

Ebu Huzeyfe (Radıyallahu Anh) buyurdu ki: “Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in Ashabından iki kimse karşılaştıklarında, biri diğerine Asr suresini okumadan ayrılmazlardı. Sonra biri diğerine selam vererek ayrılırlardı.”

İmam Şafii (Rahimehullah) buyurdu ki: “Kur’an-ı Kerim’den başka hiçbir sure nazil olmasaydı, şu pek kısa olan Asr suresi bile insanların dünya ve ahiret saadetlerini temine yeterdi. Bu sure, Kur’an-ı Kerim’in bütün ilimlerini içine alır.”

Bazı rivayetler göre;

Kim 70 defa okursa bütün derdi def olur.

Asr suresini her gün 70 defa okuyan kimsenin sıkıntı ve stresi gider.

Ateşli bir hastaya Asr Sûresi okunursa ,o hasta şifa bulur.

Her kim bu sûreyi 41 defa suya,özellikle zemzem suyuna okursa her türlü hastalığa ,bilhassa şeker hastalığına şifa bulur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*