Türklerin Yurt Dışı Tatil Seçeneği

2018 Türkiye turizminde için rekor turist ve gelir beklenirken Türk turist de erken rezervasyonlarla yurt dışına akın ediyor. Bu yıl 10 milyon Türk vatandaşının yurt dışına çıkacağı tahmin ediliyor.

Darbe girişimi ve terör saldırıları nedeniyle yüzde 50’lere varan turist ve gelir kaybı yaşayan Türkiye turizmi, toparlanma yılı ilan ettiği 2017’de patlama yaşadı. Resmi verilere göre; turizm geliri 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 18 artarak 26 milyar 283 milyon dolara yükselirken aynı dönemde turist sayısı da yüzde 23 artarak 38 milyon 620 bin kişiye ulaştı.

 

Star gazetesinin haberine göre, Türkiye’nin 2018 rezervasyonlarında da bazı lokasyonlar için yüzde 70’e yaklaşan artış yaşanırken, turizmciler bu yılın turist sayısı ve gelir bakımından rekor yılı olacağına kesin gözüyle bakıyor. Bir taraftan iç turizmi hareketlendiren sektör Türk turistin artan yurt dışı talebine de yetişmeye çalışıyor. Bir seyahat acentesinin Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erol, 2018’deki 116 gün tatilin çok cazip geldiğini, 15 günlük ara tatilde de başta kayak merkezleri olmak üzere Türk tatilcinin yurt dışı seçenekleri değerlendirdiğini belirtti. Erol “Erken rezervasyonu çok sevdik. Yarı yıl tatilinde de erken rezervasyonla fiyatlar yüzde 45 düştü. Yine tatilciler 116 günlük izin döneminde yurt dışını tercih ediyor. Yurt dışı erken rezervasyonlarda büyük doluluk var” dedi.

 

Geçen yıl Türkiye’den yurt dışına 8 milyon 886 bin kişi çıktı. Bu yıl yurt dışına çıkanların sayısının 10 milyonu geçmesi bekleniyor.Yurt dışı seyahat tercihlerinde Yunanistan’ın revaçta olduğunu belirten Erol “Avrupa’da klasik rotaların dışında vizesiz coğrafyalar, Fas ve Beyrut gibi rotalar da talep gören yerler arasında. Öte yandan erken rezervasyon dönemi yurtdışı turlarında yüzde 40’lara varan indirimlerle, yurtiçi ve Kıbrıs otellerinde yüzde 45’e varan indirimlerle satışları devam ediyor. Yerli tatilci Ege ve Akdeniz ile Kuzey Kıbrıs’ı tercih ediyor” dedi.

 

Yurt dışı tatil seçenekleri 199 euro ile 4 bin 500 euro arasında değişiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*